Saturday, September 24, 2022

भारतिय प्राध्यापकले भने ‘मोदी सरकारले नेपाललाई कस्मिर नसम्झियोस्’ दिनगन्ती सुरु होला !


YOU MAY LIKE
MGID

नेपालले आफ्नो लिपुलेक, कालापानी र लिम्पियाधुरासहितको भुभाग समेटेर नक्सा जारी गरेपछि भारतले अस्विकार गरेको छ । तर भारतले आफ्नो राजनीतिक नक्सा जारी गर्दा नेपाललाई जानकारी गराएको थिएन् । अहिले भारतले नेपालले एकपक्षिय रुपमा नक्सा जारी गरेको बताउँदै आएको छ । नेपालले पनि भारतलाई यो जवाफ फर्काउदै आएको थियो ।

यो बीचमा भारतीय मुलका एकजना प्राध्यापक अशोक स्वाइनले भारतको नरेन्द्र मोदी सरकारलाई नेपाल काश्मिर नभएको बताएका छन् । अशोक शैक्षिक र अप्सला विश्वविद्यालयको शान्ति तथा द्वन्द्व अनुसन्धान विभागमा शान्ति र द्वन्द्व अनुसन्धानका प्राध्यापक हुन् । सन् २०१७ मा, उनी अन्तर्राष्ट्रिय जल सहयोग युनेस्कोको अध्यक्षको रूपमा नियुक्त भए र युप्स्को विश्वविद्यालयको पहिलो युनेस्को अध्यक्ष बनेका थिए ।

नले ट्वीट गर्दै लेखेका छन, ‘भारतले नेपालको नयाँ नक्सा स्वीकार गर्न अस्वीकार गर्यो । कसैले पनि भारतले यो स्वीकार गर्ने आशा गरेका थिएनन् । यद्यपि यो ‘नक्शा यु–द्ध’ कस्ले सुरू गयो ? किन भारतले एकतर्फी रुपमा नोभेम्बर २०१९ मा एक नयाँ राजनीतिक नक्शा ल्यायो ? त्यो शक्तिले अन्धो मोदीले काश्मिरको नक्शालाई फेरि बनाउने थियो । तर, नेपाल कश्मीर होइन ।’ उनी लामो समयदेखि मोदी सरकारको आलोचना गर्दै आएका छन् ।Ashok Swain@ashoswai

India refuses to accept Nepal’s new Map. No one had expected India to accept it. However, who started this ‘Map War’? Why had India unilaterally brought out a new political map in Nov 2019? That was by power-blind Modi to redraw the map of Kashmir. But, Nepal is not Kashmir!9,093Twitter Ads info and privacy3,527 people are talking about this

India refuses to accept Nepal’s new Map. No one had expected India to accept it. However, who started this ‘Map War’? Why had India unilaterally brought out a new political map in Nov 2019? That was by power-blind Modi to redraw the map of Kashmir. But, Nepal is not Kashmir!

यो पनि पढनुहोस्