Wednesday, February 8, 2023

सिसिक्यामेराको सहयोगमा रातभर अनुसन्धान गर्‍यौँ, तीनवटा गेस्टहाउसमा लगेर नौजनाले बलात्कार गरेको पत्ता लाग्यो


YOU MAY LIKE
MGID

नयाँ बसपार्क भएको सामूहिक बलात्कारको घटनाको जानकारी प्रहरीले कसरी पाएको थियो ?
मंगलबार दिउँसो करिब ३ बजेतिर हामीलाई घटनाको जानकारी आएको हो । एक महिलाले आफूलाई ८–१० जनाले बलात्कार गरेको भनेर उजुरी दिनुभएको थियो । उहाँको स्वास्थ्य अवस्था पनि ठीक थिएन । तत्कालै हामीले उहाँलाई अस्पताल पुर्‍याएर अनुसन्धान सुरु गर्‍यौँ ।

नौजना अभियुक्तसम्म प्रहरी कसरी पुग्यो ?
चिकित्सकसँग महिलाको अवस्थाबारे जानकारी लिएपछि हामीले पीडितसँग घटनाबारे थोरै जानकारी लियौँ । तर, पीडितलाई घटना भएको होटेलको नामसमेत थाहा थिएन । कसैसँग चिनजान पनि थिएन । शून्यबाट हामीले अनुसन्धान सुरु गर्‍यौँ ।

पीडितले दिएको जानकारीका आधारमा गोंगबुको मित्रनगर पुग्यौँ, जहाँ हामीले सिसिक्यामेराको सहयोगमा शतप्रतिशत अनुसन्धान थाल्यौँ । पीडितसँगै हिँडिरहेको अवस्थामा देखिएका युवालाई सिसिक्यामेरामा पछ्याउँदै जाँदा होटेल पत्ता लाग्यो र त्यहाँ बसेका व्यक्तिमाथि रातभरि अनुसन्धान गर्‍याैँ । त्यसकै आधारमा हामी नौजना नै अभियुक्तसम्म पुग्यौँ । पछि थप सिसिक्यामेरामा हेर्दा अन्य होटेलमा लगेर पनि जबर्जस्ती करणी गरिएको देखियो । जसका आधारमा करिब २४ घन्टाभित्रै नौजना अभियुक्तलाई नै पक्राउ गर्न सफल भएका हौँ ।

पक्राउ परेका आरोपीले अभियोग स्वीकार गरेका छन् ?
पीडितको स्वास्थ्यमा केही सुधार भएकाले हामीले प्रहरी कार्यालय ल्याएर आरोपी पहिचान गर्न लगाएका थियौँ । उहाँले नौजनाकै सनाखत गर्नुभएको छ । पक्राउ परेका आरोपीले पनि स्वीकार गरेका छन् । तीनवटा फरक–फरक ठाउँमा नौजनाले बलात्कार गरेको देखिन्छ । सबै पक्राउ परेकाले थप अनुसन्धान सुरु गर्दै छौँ ।

नयाँ बसपार्कजस्तो व्यस्त ठाउँमा नौजनाबाट सामूहिक बलात्कार हुँदा पनि होटेल सञ्चालकले किन थाहा पाएनन् ?
यसमा गेस्टहाउस सञ्चालकहरूको पनि कमजोरी देखिएको छ । एउटा कोठामा ५–६ जना पुरुष र एउटा महिला हुन्छन् र शंकास्पद गतिविधि हुन्छ भने उसले प्रहरीलाई खबर गर्नुपर्ने हो, त्यो देखिएन । यसमा होटेल र गेस्टहाउस सञ्चालकलाई पनि जिम्मेवार बनाउँछौँ ।

देशको राजधानीमा महिलामाथि नौजनाबाट सामूहिक बलात्कार हुन्छ, यसले देशमा महिला कति असुरक्षित छन् भन्ने देखाएन र ?
यो साह्रै दुःखद र त्रासद घटना हो, तर राजधानी असुरक्षित भयो भन्न मिल्दैन । हामी २४ घन्टाभित्रै आरोपीलाई पक्राउ गर्न सफल भएका छौँ । महिलामाथि हुने यस्ता हिंसा न्यूनीकरणमा प्रहरी सक्रिय छ ।

आरोपीहरूको पृष्ठभूमि कस्तो छ ?
सबै वैदेशिक रोजगारसँग जोडिएका व्यक्ति हुन् । कोही विदेश जाने तयारीमा रहेका, कोही पासपोर्ट बनाउन आएका त कोही विदेश जाने अन्य प्रक्रियाका लागि आएका देखिन्छन् ।

यो पनि पढनुहोस्