Saturday, September 24, 2022

अनलाईनमा बोलेकै भरमा बिश्वास गरी दिदिबहिनीले इज्जत लिलाम नगर्नुस्


YOU MAY LIKE
MGID

सरु सुनार सामाजिक अभियान्ता, प्रबिधिको बिकास सँगै विश्व बजारमा सोसल मिडियो बिभिन्न सामाजिक सञ्जाल र त्यसको प्रयोगकर्ताहरु पनि दिन दिनै बढिरहेका छन । यीनै सामाजिक सञ्जालहरुको प्रयोग गरेर धेरै जनाले धेरै उपयोग पनि गरेका छन भने कसैलाई यीनै सामाजिक सञ्जालहरु निकै घाटक पनि बनेका छन । पछिल्लो समय अत्याधिक प्रयोगकर्ता रहेको एक सामाजिक सञ्जाल हो फेसबुक । यो धेरैका लागी फेसन बनेको छ ।

राम्रोसंग प्रयोग गर्न सक्ने र जान्नेहरुलाई फेसबुक जिबनउपयोगी भएको छ । फेसबुकबाट धेरै जनालले न्याय पाएका छ्न् उपचार पाएका छन् राहत पाएका छन् हरेक सूचना र दुखद घडीहरुमा धेरैको जिबन बदलिएको छ । कसैको करियर नै यीनै सामाजिक सञ्जाल फेसबुकले बनाईदिएको पनि छ । फेसबुकले राम्रा मात्र होईन नराम्रा प्रकारका बिकृतीहरुका शिकार भने धेरै भएका छन् ।

यीनै सोसल मिडियाको प्रयोग गरेर सोझा साझा मानिसहरुलाई पैसा ठगी गर्ने गिरोहमा भने महिला र पुरुष दुबै सकृय देखिन्छन् । अझै डरलाग्दो घटना फेसबुक इमोमा कै भरमा बिश्वास गरि भिडियो कलमा आफ्ना सबै फोटाहरु बिश्वासकै भरमा केटाहरुलाई पठाइदिने र ती फोटा अलिकति रिस उठेपछि ती महिलाका श्रीमान र आफन्तलाई पठाइदिने र फेक आइडी बनाइ पोस्ट गर्ने गरेका दर्जनौं ती महिलाहरुका घटना म स्वयं हेरेकी छु र आइडी बन्द गराइदिएकी छु ।

अर्को पाटो महिला दिदिबहिनी असाध्यै कोमल र तुरुन्तै बिश्वास गर्ने हुँदा सामाजिक संजालबाट तुरुन्तै ठगिन्छन् । मैले देखेको एउटा डरलाग्दो घटना ती महिलाको गोपनियताको लागि नाम र ठेगाना मैले खुलाउन चाहिन । खड्का थरकि ३२ की महिला दुईजना बच्चा अनि श्रीमान बिदेश छन् १५ बर्ष देखि खाडी मुलुकमा आफ्नो परिवार र बच्चाको खुशी र भबिस्यको लागि पशिना बगाइरहेका छन् ।

एक दिन केटाले स्कुटरको लाइसेन्स निकाल्दिन्छु भनी बुटवल बोलाउछ र दुई जना एउटा होटलमा बस्न पुग्छन् । केटाले केही दिन पछि आफुलाइ पैसा चाहियो भनी माग्छ उनी पुरै बिश्वास गरि ३ लाख भन्दा धेरै पैसा रिन खोजी दिन्छिन् । त्यति मात्र कहाँ होर आफुले लगाएको दुइतोलाको सिक्री समेत दिन्छिन् । अनि केटा लिएर गयो अनि कन्टाक बिहिन । पछि सिक्री फिर्ता गर्यो तर पैसा तिरेन म सग पनि कन्टाकमा आउन छोडेपछि ती महिलालाई रिनले निकै गाह्रो भो र महानगरीय प्रहरी परिसरमा त्यो केटा विरुद्ध निबेदन दर्ता गरियो अहिले फरार छ ।

यो पनि पढनुहोस्